Ak Parti Rize İl Başkanlığı

Rize’nin 70 Yıllık Hayali Salarha Tüneli Ulaşıma Açıldı

Rize merkezi Salarha ve Muradiye beldesine bağlayan  2 bin 977 metre uzunluğundaki Rize’nin 70 yıllık hayali Salarha Tüneli tek tüpten ulaşıma açıldı

Salarha Tüneli’nin hizmete açılışı nedeniyle Dalyan mevkisinde düzenlenen törene, AK Parti Rize Milleltvekili Muhammed Avcı, AK Parti Rize İl başkanı İshak Alim, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Salarha Belde Belediye Başkanı Hasan Kara, Muradiye  Belde Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı, Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Aşık ile yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Rize’de şehir merkezini güneye açabilmek için sürdürülen çalışmalar kapsamında başlatılan Salarha Tüneli Projesi’nde sona yaklaşıldı. 2 bin 900 metre uzunluğunda ve çift tüp olarak planlanan Salarha Tüneli’nin tek tüpü bugün itibariyle kullanıma açıldı.

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, şehrin iki noktasının bütünleşmesi için çalıştıklarını aktararak, “Tünelin çıkışı ile birlikte yeni bir duble yol inşaatı yapacağız. Gelişim planlarını doğru inşa etmeye gayret gösteriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim AK Parti olarak eser siyaseti yapmaya ve eser üretmeye devam ettiklerini belirterek, “ Bugün de Rize’miz için hayal olan bir projenin daha sonuna yaklaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Salarha tüneli Rize’mizin vizyon projelerinden bir tanesidir. Bu tünel sadece Salarha bölgesine olan ulaşımı kısaltmak için yapılmadı. Şehrimizin geleceğine dönük bir yatırımdır. Rize’mizin dağ ile deniz arasına sıkışmış olan yapısını arka taraflara açmak ve şehrimizi genişletmek için yapılan  en önemli projelerimizdendir. Rize’mizin geleceği için bugün çok önemli bir projeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız.” Dedi.

Belediye Başkanı Rahmi Metin, Salarha Tüneli’nin bölge insanının uzun yıllar istediği bir proje olduğunu vurgulayarak, “Yaklaşık 15-20 yıl önce proje anlamında konuşulmaya başlanmış bir çalışma. Şehri arkaya açan, vadide yaşayan 25-30 bin vatandaşın şehirle daha kısa sürede buluşmasını sağlayan önemli bir çalışma. Tünelin açılmasından sonra yukarıda kalacak olan insan sayısı değişecektir. Bölgede yeni yerleşim alanlarının nitelikli hale gelmesini sağlayacak. Yolu yaklaşık 8-9 kilometre kısaltıyor. Şehrin trafiğini rahatlatıyor.” diye konuştu.

Rize Valisi Kemal Çeber, burada yaptığı konuşmada, Salarha’ya 15 dakikalık bir yolculuk olduğunu belirterek, “Tünel ile birlikte 3 kilometrelik bir mesafeye düştü. Tünel çok zor şartlarda inşa edildi. Özellikle kumlu yapı ve pandemi çalışmaları yavaşlattı ama hiçbir zaman durmadı. Cumhurbaşkanımızın yakından takip ettiği proje. Tünelin sağ tüpünün açılışını yaptık, sol tüpün açılışını birkaç ay içerisinde yapacağız. Salarha bölgesinin beklentileri doğrultusunda tünelden ilk kez birlikte geçmiş olacağız.” dedi.

Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Aşık ise “Özellikle yaz aylarında 15-20 dakika olan seyahat süresi 5 dakikaya inecek. Çok ciddi bir zaman. Zamana dayalı başka kazançlar elde edilecek. 70 yıllık bir hayaldi. Özellikle 2020 yılında bütün olumsuz pandemi sürecine rağmen söz verilen sürede yıl sonunda tek tüp açılışını yetiştirmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Hikmet AYAR
Ak Parti Rize İl Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.