Ak Parti Rize İl Başkanlığı

İL BAŞKANI HİKMET AYAR “BU PROJE OLMAYACAK”

İl Başkanı Hikmet Ayar, İkizdere Dereköy Mevkiinde Hidroelektrik santrali projesi (HES) ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “  Bu proje olmayacak diyoruz. Halkımız rahat olsun, bunu istismar etmeye kalkanlara da fırsat vermemesinin de altını çiziyorum” dedi.

İl Başkanı Hikmet Ayar,İl Başkan Yardımcıları, İl Belediye Başkanı Rahmi Metin,İl Genel Meclis Başkanı Sabit Karafazlı, İlçe Başkanları, İlçe, Belde Belediye Başkanları, İkizdere İlçesindeki  bölge muhtarları ile birlikte İkizdere İlçesinin  Dereköy mevkiinde yapılması düşünülen HES projesine bölge halkının karşı olması dolayısıyla halkın talepleri doğrultusunda hareket ederek, Rize AK Parti teşkilatlarının da karşı olduklarını belirten bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İl Başkanı Ayar açıklamada şunları kaydetti “2008 senesinden başlayan  bir Hidroelektrik Santrali projesinin daha bugünlere kadar çeşitli yargı süreçlerinden çeşitli idari kararlardan geçtikten sonra bugün yine maalesef karşımızda. Tabii ki HES’ler ülkemizin ihtiyacı olabilir ama bir dengeyi de korumak durumundayız. Bu bölgede yeterince HES’in yapıldığını hele hele böyle bir HES’in bölgedeki etkilerini düşündüğümüz zaman bölge halkının da görüşleri doğrultusunda yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yapılmamasının daha uygun olacağını biliyoruz ondan dolayı buradayız” dedi.

Projeye ilişkin de bilgi paylaşan İl Başkanı  Ayar, şunları kaydetti: “İkizdere’ye kadar 12 kilometre bir tünel ve o tünelin bütün çıkan malzemelerinin döküleceği alanlar. Yani tamamını işgal edecek, tamamını yok edecek, 12 kilometre suyun görülemeyeceği bir alan ve ondan sonra da hem kara yolunu bağlayacak bir güzergahtan bahsediyoruz. Hem de turizmde olması gereken alanların yok edilmesi. Bütün bunlara baktığımız zaman, halkın da talepleri bu yönde olunca biz de bütün AK Parti teşkilatları olarak tamamen yapılmamasını düşünüyoruz. Siyasi partilerle temasımız var, onlar aynı düşünüyor, halk aynı düşünüyor. O zaman ‘Bu proje olmayacak’ diyoruz. Halkımız rahat olsun, bunu istismar etmeye kalkanlara da fırsat vermemesinin de altını çiziyorum. Bunu istismar etmeye kalkanlara fırsat vermemesi gerektiğinin altını çiziyorum. Çünkü onların amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz bağcıyı da dövdürmeyiz, üzümü de yeriz diyoruz” dedi.

İl Başkanı  Ayar, “Rizemiz artık turizmin başkenti haline doğru bir süreç yürütüyor. Rize’nin güzellikleri daha çok ortaya çıkmış. Turizm alanı olarak planlanması gereken bu alanlarda artık HES’in fayda-maliyet analizleri yapıldığında, o günün şartlarına göre geçerliliği ortadan kalkmıştır.” dedi.

Ayar, gelişen ve değişen şartlara göre hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz biliyoruz ki bu alandaki sadece AK Parti kadroları değil, bu bölgenin tamamı, diğer partilerimiz, yöneticiler de aynı düşünüyor. Çünkü halka rağmen iş yapılamaz ve AK Parti’yi farklı yapan en büyük faktörlerden biri zaten budur. Halk ne diyorsa politikalarını ona göre ayarlayan, planlayan bir partiyiz.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Rahmi Metin ise yeni yatırımlar ve küresel ısınma ile beraber su kaynaklarındaki değişikliklerin tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“İlgili bakanlıklar buna olumsuz görüşlerini elbette dile getireceklerdir ama olması gereken bir halk değerlendirme toplantısı var. Bu, mahkeme süreçlerinin sonunda yapılması gereken bir değerlendirme olacaktır. Kaldı ki bu projeler dere yatağını ayırıyor. Burada 12 kilometre korkunç bir şey. 12 kilometrede her ne kadar can suyu bırakılacağı deniliyorsa da onu zaman içerisinde gördük. 12 kilometrelik alanda nice turizm destekli işler yapılacakken suyun buradan bir tünel de alınacak olmasına değerlendirme açısından olumsuz bakılıyor. Sözün özeti, İkizdere halkımız, vatandaşlarımız burada yaşayanlar, burada geleceğini bekleyenler bu işe olumsuz bakıyorsa biz de bütün Rize olarak vücudumuzda buna olumsuz diyoruz” dedi.

Hikmet AYAR
Ak Parti Rize İl Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.