Ak Parti Rize İl Başkanlığı

İL BAŞKANI AYAR RİZE BASINININ SORULARINI CEVAPLADI

AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar Rize’de görev yapan basın mensuplarıyla iftarda  bir araya gelerek, Rize’nin gündemine dair soruları cevapladı.

İl Başkanı olarak atanmasından bu güne kadar  geçen zamanla ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aktaran İl Başkanı Hikmet Ayar “Rize de ne yapmaya çalıştıysak paydaşlarla beraber yaptık. Görev süremiz ne kadarsa Rize ortak paydasında  buluşarak yapacağız. Belki çok konuşan olmayacağız, çok ortalıkta görünmeyen  olamayacağız ama yapmamız gerekenleri hep beraber yapmış olacağız. Göreve gelir gelmez bir teşkilat oluşturduk. Kısa sürede kabul gören bir teşkilat. Akabinde aday adayı süreci başladı. Hepiniz yakından takip ettiniz yoğun bir müracaat aldık. Bu süreci de en iyi şekilde  yönettik. İl genel meclisi ile ilgili bir süreç yönettik. İl Genel Meclisi Başkanımız da aday adayı olmak üzere ayrıldığından dolayı il Genel Meclisi Başkanlığına yeni gelecek arkadaşın tespiti ile alakalı bir süreç yönettik. Onun da dün itibari ile tekrar oluşumunu sağladık ve normal rutin bir gündeme dün bugün itibari ile dönmüş olduk” dedi.

ÇAYKUR mevsimlik işlerin kadro sorunu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Ayar “ Şu an ÇAYKUR’u temsil etmiyorum. Ancak yönetim kurulu üyeliğimiz sırasında oradaki arkadaşlarla beraber ÇAYKUR’ da  güzel işler yaptığımızı de ifade etmek isterim. Evet dört ay yani 120 gün doldurduğunda işçilerimiz artık çalışamıyorlardı çok yakın zamana kadar böyleydi.120 günü dolduran ÇAYKUR mevsimlik işçisinin iş akdi askıya alınırdı.  Bir daha gelecek sezon da başlardı. Bunun üzerine günü 180 güne çıkarmak için yoğun bir çalışmamız oldu. Neticede elde ettik. Şimdi  mevsimlik işçilerimiz altı ay çalışıp, altı ay ne yapacağız  diyor çok haklı olarak. Belki de bizde o konumda olsak aynı sitemleri iletebilirdik. Yalnız mevsimlik işçi sektörünün ve  tarım sektöründe çalışan işçilerin özelliği bu. Bu da çalışanlarında, üreticilerinde, herkesin de bildiği bir şey. Gerek Vekillik dönemimde gerek ÇAYKUR yönetiminde olduğum dönemde mevsimlik işçilerimizin  iş akitleri askıda kaldığı için işsizlik sigortasından faydalanamıyor dedik. Bunu yapmış olduğumuz çalışmalarda  küçük bir düzenlemeyle işsizlik sigortasından nasıl faydalandırabilirizi ifade ettik. Bu konuda bir çalışma da yapıldı ama sonuç alamadık. Belki önümüzdeki süreçte bu yine takip edilmesi gereken bir unsur. Çalışılmayan o sürede bir borçlanma durumu olarak o günleri nasıl alabiliriz. Nasıl bir çalışma yapılır bunun takibini yaptık. Mevsimlik işçilerin tamamına bir kadro durumu ise  mevcut şartlar içerisinde zor gözükmesine rağmen, olabilirliği  için arkadaşlarla birlikte  bizde gayret gösterdik. Ortaya çıkan tablo norm kadro oldu. Neticede bu da bir kazanımdır bekleneni karşılamasa da uğraşı verilmiştir. Önümüzdeki süreçte bunun üzerine ne koyabiliriz ? Şartları nasıl daha iyi hale getirebiliriz? Bunu hep beraber bakacağız” dedi.

“Bütün aday adaylarımızda beraber sahada olacağız

Aday adayları ile ilgili başvuru süreci ve şu anki süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Ayar  “Çok değerli aday adaylarımız var. Bunlarında içerisinden daha iyisini ve yahut ta en iyisini seçeceğiz diye de bir kural yok.  En iyi çünkü çok farklı bir kavramdır ama en uygunu bunu Genel Merkezimiz tespit etmeye çalışıyor. Biz de İl Başkanı olarak, kendi görüşlerimizi rapor olarak verdik. Mutlaka önümüze gelecek üç adayla beraber değil biz bütün aday adaylarımızda beraber sahada olacak bir süreç yönetiyoruz. Bunun altını özellikle çiziyorum. Bunu 2011’de o zaman İl Başkanı iken yapmıştık. Aday adaylığı  sürecini biz gerçekten iyi yöneten bir ekibiz. Bunu bu dönemde başarıyoruz. Bu dönemde sürecini çok düzgün yönetmeye çalışıyoruz. Burada önemli olan iletişim. İlişkiler çok önemli biz bunu iyi yaptığınızı düşünüyoruz. Biz göreceksiniz sadece üç adayımız ile  değil, bütün aday adaylarımızda beraber sahada olacağız” dedi.

“İcraat yapma konusunda biz sınavları çok vermişiz”

Derepazarı Kendirli yolu ile ilgili sürece dair İl Başkanı Ayar “ Bizim şu anda Rize’nin içerisinde köy yollarımızda tüneller var değil mi ?Pehlivantaşı yolunda kaç tane tünel var. Salarha Tüneli dediğimiz zaman hayal görüyorsunuz dediler. Şimdi çalışıyor değil mi? Rize’nin arkasıyla önünü denizi buluşturduk. Yani biz  Kendirli -Derepazarı yolunda hangi eksiklikler var.  Onu bakacağız. Yapılacaksa, daha erken yapılacaksa, bir sene içerisinde yapılacaksa bunu gene biz yapacağız. Dolayısıyla icraat yapma konusunda biz sınavları çok vermişiz. Orada mutlaka teknik bir sıkıntının olduğunu düşünüyorum. Onun takipçisi birlikte olalım” dedi.

“Devasa bir proje yapılamaz denilen bir projeyi ilimize kazandırdık”

Havalimanı ek seferleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Hikmet Ayar “Havalimanı açıldıktan  hemen sonra bir yoğunluk oluştu ve hepimiz yaşadık bunu. Hatta fiyatlar tavan yaptı. Biz bunun üzerine çok gittik. Ben o zamanlar bir görevim olmamasına rağmen kendime görev olarak aldım. Bu durumla alakalı araştırmalar yaparak yetkililerle görüştüm. Bazı bilgiler edindik. Devasa bir proje yapılamaz denilen bir projeyi ilimize kazandırdık. Yaşanılan bazı aksaklıklarla ilgili ek seferler ve coğrafi koşulların etkisiyle bir takım sıkıntılar oluşabiliyor bu konuların takipçisiyiz. Önümüzdeki süreçte koşullar daha da iyileşecektir. Rize Artvin Havalimanı coğrafi koşullardan dolayı diğer havaalanlarına göre hava şartlarından biraz daha fazla etkilendiğini söylüyorlar. Bu kısmen doğrudur. Bu durum Rize’mizin coğrafi yapısından kaynaklanıyor. Hatta oradaki teknik cihazların Trabzon’dan daha düşük olduğunu söylüyorlar. Bu yanlıştır daha yüksektir ama coğrafi şartlar nedeniyle tam görev yapamadığı için düşük seviyede görev yapıyor. Evet Trabzon CAT’2 dir. Bizimki CAT 3’tür onun bir üst versiyonudur. Ancak coğrafi nedenlerden dolayı CAT1  gibi işlem yapıyor. Onu CAT  2 gibi işlem yaptırabilmek için de bir özel bir ışıklandırma yapılıyor. Işıklandırma bu sene bitiyor ama onunda ötesinde başka bir yatırım daha gerekiyor. Onun da bu sene ki yatırım programına alındığı bilgisi bize geldi. Onun da inşallah bu sene sonuna kadar yapılacağı yönünde bilgilerimiz var” dedi.

“Halkın refahına yönelik çalışmalarımız olacak”

Rize ile ilgili vizyon projelerin şu ana kadar tüm Türkiye gibi Rize’de yapıldığını ifade eden İl Başkanı Ayar “AK Parti’nin bu önümüzdeki  beş yıllık iktidar döneminde daha çok vizyon projelerden ziyade biraz daha  halkın refahına yönelik projeleri var gündemimizde. Çünkü baktığınız zaman gerçekten Rize’de  vizyon proje ne olabilir dediğinizde tek tren yolu dersiniz. Başka ne diyebiliriz bilmiyorum. Ben başka bir şey söyleyeyim başka bir hayalim var. Benim şu tam önümüzdeki Fener’den, Engindere’ ye  orayı deniz üzerinden bir hatla buluşturabiliriz. Bu bir gün yapılacak .Bunu ben on sene önce çalışma ortamında Sayın Cumhurbaşkanımızın olduğu ortamda da dile getirmiştim. Bugün yapılırsa ben diyebilirim onu ilk önce ben dile getirmiştim.  Bugün için biraz uzak bir proje. Çita çok yüksekte olunca bugün bunları konuşuyoruz. On sene , on beş  sene önce bunları konuşabiliyor muyduk? Konuşamıyorduk ama ben tekrar öyle söylüyorum vizyon  projelerden, çılgın projeler ziyade halkın refahına yönelik çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

“26 milyonluk ek bir destekleme geliri sağladık”

Çay Destekleme ödemesi ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Başkanı Ayar “Diğer yandan dekar başına 2766 kg ile sınırlı olan destekleme ödemesi ile ilgili yapılan düzenleme ile  2022 yılına mahsus bu sınırı geçen 30 bin kişiye 26 milyonluk ek bir destekleme geliri sağladık. Bizim amacımız her zaman ilimize bölgemize en iyi şekilde hizmet etmek. Bir mağduriyet oluşmuştu onu önlemek adına düzeltme adına şu bir hafta on günden beri bir çalışma yaptık. Kurum üzerinden tarım bakanlığı üzerinden ve dün akşamda bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız imzalayarak bu uygulama 2022 kampanyasında uygulanmaz düzeltmesiyle bu mağduriyeti giderdik. Böylelikle 30 bin kişiye 26 milyonluk ek bir destekleme geliri sağladık” dedi.

 

Hikmet AYAR
Ak Parti Rize İl Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.