Ak Parti Rize İl Başkanlığı

AK Gençler Sultan Abdülhamid’i Andı

AK Parti gençlik kolları Abdülhamid Han\’ın vefatının 97. Yıl dönümü nedeniyle yürüyüş yaparak basın açıklamasında bulundular.

Cumhuriyet meydanında gerçekleşen programa AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkez MKYK üyesi Muhammet Ali Demirkan, AK Parti Rize gençlik kolları Başkanı Abdullah Oğuz Hut ve AK parti gençlik kolları üyeleri katıldı.

Genel merkez MKYK üyesi Muhammet Ali Demrikan yaptığı açıklamada Sultan Abdülhamid Hanı ölümünün 97. Yıl dönümünde anmak üzere bir araya geldiklerini belirterek, ” Devlet adamlığının münevver bir timsali olan Sultan Abdülhamid Han, hayatı, idareciliği ve siyaset üstü kişiliği ve yaşadıkları ile günümüze ışık tutmaktadır.
Sultan Abdülhamid Han batı ile cihan hükümdarı, doğu ile İslam halifeliği sıfatları çerçevesinde devlet adamlığının zirvesinde ilişkiler kurmuştur. Tam muttaki bir dindar Müslüman olan Sultan Abdülhamid, her şeyden evvel bir kul olduğu gerçeğini kendisine rehber edinmiş ve bu çerçevede hareket ederek devletini ve milletini sevk ve idare etmiştir.
Kendisi, vücuduna binlerce hançerler saplanmasını kabul etmiş, fakat döneminin koşullarına rağmen Filistin topraklarının verilmesini reddetmiş, “Filistin ve Kudüs’ü topraklarımdan koparılmasını görmekten ise vücudumdan parçaların koparılmasını yeğlerim.” diyerek yüreğindeki ümmet sevgisini göstermiştir.” dedi
Konuşmasına,” Sultan Abdulhamid’i anlamak ön görülü olmaktır.” diye devam eden Demirkan,” Sultan Abdulhamid’i anlamak vatan topraklarının sadece savaşla kazanılıp savaşla kaybedilmeyeceğini anlamaktır. Sultan Abdulhamid’i anlamak ümmet olmaktır. Atamızı yaşadığımız süre boyunca saygıyla anmak, bugün yaşanan Filiskin’deki zulmü sonlandırmak, onun şahsına verilebilecek en büyük hediyedir.
İstanbul-Hicaz demiryolunu inşaa ettiren ve Medine yakınlarında;Efendiler Efendisine duyduğu hürmetinden, tren raylarını keçeyle kaplatan bir sevdalıdır Sultan Abdülhamid Han. Önce bir kul ve ümmet sevdalısı, Sonra bir vatan aşığı, ve tarihe altın harflerle yazılmış bir devlet adamıdır Sultan Abdülhamid Han.
Birbirinden değerli Osmanlı Padişahları için de belki de en farklısıdır Sultan Abdülhamid Han. Zira projeleri, izlediği siyaset anlayışı ve ortaya koyduğu politikaları ile tıpkı bugün gibi dahili ve harici saldırı ve ihanetlere maruz kalmış bir cihan lideridir. Belki de memleketimizin bir yüz sene geri kalması Sultan Abdülhamid Han şahsında vatanına ihanet edenler nedeniyledir. Günümüzde yaşadıklarımız, 100 sene önce cihan padişahının yaşadıklarının ve uğradığı ihanetin aynı eller tarafından benzer kuklalar vasıtasıyla yeniden sahneye konulması değildir de nedir?
İşte bu yüzden biz bu oyunu daha önce görmüştük diyor ve şöyle sesleniyoruz: Yüz sene önce sana ihanet edenlere dur diyemedik ey ulu Sultan, Yüz sene sonra torunların-neslin canımız pahasına emanetimizdir ey ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ı rahmet ve minnetle yad ediyor, ruhuna Fatihalar gönderiyoruz.” İfadelerini kullandı

Hikmet AYAR
Ak Parti Rize İl Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.