Ak Parti Rize İl Başkanlığı

Hevesleri kursaklarında kaldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, \”HSYK üzerinden adalete ipotek koymaya kalkışanlar, paralel yapının uzantıları ve yargıyı bir şekilde yargıyı kontrol etmeye çalışanlara sesleniyorum: Bütün hevesleri kursaklarında kaldı\” dedi.

 

 

 

Davutoğlu, Sinan Erdem Spor Salonu\’nda düzenlenen AK Parti İstanbul 5. Olağan İl Kongresi\’nde katılımcılara, “AK Parti iktidardayken, AK Parti kadroları nöbetteyken bu memlekette kaos çıkartabilirler mi?”, “Bu memlekette kriz çıkartabilirler mi?”, “Bu memleketin huzurunu bozabilirler mi” sorularını yöneltti.

“Hayır” yanıtını alan Başbakan Davutoğlu, “Bu milletin huzuru için vatandaşlarımızın özgürlüğü için 7 Haziran\’da bir destan yazmaya hazır mısın ey İstanbul? Bir daha İstanbul sokaklarını kimse Gezi olaylarında olduğu gibi kriz sokakları haline getiremeyecek” karşılığını verdi.

MHP\’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Davutoğlu, “Bahçeli, aritmetikle geometriyle uğraşıyordu piramitleri çizmişti. Ona da seslendim Meclis Grubu\’ndan, \’biraz da paralelle ilgilen\’ diye ama ilgilenemezler çünkü işbirlikleri var”  diye konuştu.

“Yargıyı bir şekilde kontrol etmeye çalışanların hevesleri kursaklarında kaldı”

Birliğin özgürlüğün, güvenliğin AK Parti ile teminat altında bulunduğunu kaydeden Davutoğlu, bu çerçevede prensiplerinin esasını merhametin oluşturduğu adalet kavramı olduğunu söyledi.

Vatandaşlarına merhamet göstermeyen, adalet dağıtamayan bir devletin baki olamayacağını, milletin payidar kalamayacağını vurgulayan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Onun için biz adalet davasını temel şiar olarak partimizin adına koyduk. Adaleti hakim kılacağız. Yargı üzerinden, HSYK üzerinden adalete ipotek koymaya kalkışanlar, paralel yapının uzantıları ve yargıyı bir şekilde yargıyı kontrol etmeye çalışanlara sesleniyorum: Bütün hevesleri kursaklarında kaldı. HSYK seçimleri, arkasından adalet reformu içinde atacağımız adımlar Türkiye\’de adaletin tekrar hakim kılınmasını sağlayacak. Bizim siyaset felsefemiz merhamettir. Bütün milletimizi merhametle kucakladık, merhametle kucaklamaya devam edeceğiz. Adaleti, nasıl Türkiye\’de hakim kıldıysak kılacaksak dünyada da hakim kılacağız. Yurtta sulh, cihanda sulh diyoruz ya biz de diyoruz ki yurtta adalet, dünyada adalet.”

Yurtta adaletin bir gereği olarak gelir dağılımını düzelttiklerini, engellilere sahip çıktıklarını aktaran Davutoğlu, dünyada adaletin bir gereği olarak da Filistin\’e, Irak\’a, Saraybosna\’ya, Üsküp\’e, Somali\’ye Arakan\’a sahip çıktıklarını, sahip çıkmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Dünyada adaleti hakim kılabilmek için atılması gereken adımın “kudretli devlete” sahip olmak olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bir devlet bir siyaset ancak merhametle şefkatle kudreti birleştirdiğinde beraber olduğunda daim olabilir. İşte AK Parti, 12 yıl içinde aciz düşmüş bir hükümetten, aciz düşmüş bir devletten kudretli bir devlet ortaya çıkardı” değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu, geçmişte depremde Sakarya ve Kocaeli\’ne gidemeyen bir hükümet ve başbakan olduğunu ancak kendilerinin Van depreminde neredeyse tüm Bakanlar Kurulu olarak kentte olduklarını ve 1 yılda 18 bin 700 konut inşa ederek yepyeni bir Van kurulduğunu ifade etti.

“Yepyeni bir anayasa ile devletimizin kudretini daha da tahkim edeceğiz”

Devletin kudretini kıskananların, tuzaklarla lobilerle içeride ve dışarıdaki işbirlikçileriyle  darbe vurmaya kalkıştıklarını bildiren Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Biz de diyoruz ki kudretimizin kaynağı milletimizin iradesidir ve bu iradeyi her halükarda mutlak şekilde egemen kılacağız. Devletimizin kudretine, milletimizin iradesine darbe vurmak isteyenler karşısında bizi bulacaklar. Yepyeni bir anayasa ile yeni bir siyasi anlayışla devletimizin kudretini daha da tahkim edeceğiz.”

“2023\’te semalarda yüzde 100 Türk yapımı savaş uçakları uçacak”-

Geçmişte Türkiye\’nin başka ülkelerin 20-30 yıllık tanklarını hibe olarak alıp tamir ettirip modernleştirmek için başka ülkelere gönderdiğini hatırlatan Davutoğlu, son aldıkları kararla milli savaş uçağının ön tasarım aşamasına geçildiğini bildirerek şöyle dedi:

“2023 yılında aziz vatanımızın semalarında, aziz İstanbulumuzun semalarında yüzde 100 Türk yapımı kendi savaş uçağımız uçacak. İşte kudretli devlet budur. Kudretli devlet: Vatandaşı zor durumda olduğunda vatandaşı bir zulme maruz kaldığında 25 bin vatandaşını Libya\’dan tahliye edebilen devlettir. Kudretli devlet: Diplomatları kaçırıldığında onların burnu bile kanamadan ülkeye getirebilen bir devlettir. Kudretli devlet: \’Filistin\’de bize yardım eden yok mu?\’ dendiğinde dönüp ona yardım edebilen bir devlettir. Kudretli devlet: Sayın Cumhurbaşkanımızın son Somali ziyaretinde de ortaya çıktığı gibi her yere eli, gücü, merhameti, şefkati, kudreti ulaşabilen bir devlettir.”

Bu kudreti “izzetle” şereflendireceklerini anlatan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir milletin izzet sahibi olabilmesi için mutlaka ekonomik olarak kendi kendine yetmesi lazım. Ekonomimizin yetersiz olduğu dönemlerde, yani AK Parti öncesinde izzetimizin nasıl yerlerde süründüğünü herkes bilir. Nasıl bir IMF memurunun karşısında dönemin başbakanının ceket iliklediğini bilir ama AK Parti döneminde hamdolsun topraklarımız öylesine bereketlendi ki hortumlar öylesine kesildi ki izzetli bir milletin güçlü ekonomisi doğdu. 12 yıl içinde IMF\’nin önünde küçük miktarlarda borç isteyen bir ülkeden, IMF\’ye 5 milyar dolar borç veren bir ülke doğdu. İşte izzet budur. Eskilerin güzel duasıyla \’Allah devletimize ve milletimize izzet versin, zelil eylemesin, mahcup eylemesin bizleri inşallah. Devlete ve millete zeval vermesin\'”

Bu izzeti daha da taçlandırmak için ekonomide ikinci hamle dönemini başlattıklarını aktaran Davutoğlu, “İkinci hamle dönemiyle birlikte Türkiye, inşallah 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek. Türkiye\’nin yükselişiyle birlikte İstanbul da yükselecek. İstanbul\’a dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Yılda 150 milyon kişiyi barındırabilecek, imkan sunacak havalimanı. İstanbul\’u tarihin bu güzel şehrini modernitenin en güçlü merkez şehirlerinden biri haline getireceğiz, bir küresel finans merkezi haline de dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Davutoğlu her ne surette olursa olsun milli iradeye karşı yapılabilecek her komplo karşısında milli iradeyi tahkim etmeye kararlı olduklarını vurgulayarak, “Daha önceki dönemlerde olduğu gibi kapalı kapılar ardından, lobilerde, localarda bu milletin geleceği belirlenemeyecek, karartılamayacak. Şimdi yeni anayasa ile millet egemenliğini tahkim edeceğiz. Yepyeni bir siyasal sistemin önünü açacağız. Türkiye\’ye özgü, Türkiye\’nin siyaset anlayışını, kadim geleneğini geleceğe yöneltecek yeni bir siyaset dönemi başlayacak” ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, başkanlık sistemi tartışmaya açıldığında, gündeme geldiğinde rahatsız olanlara, MHP\’ye, CHP\’ye, HDP\’ye sorduğunu belirterek, “MHP, CHP şimdi savundukları parlamenter demokrasiye vaktinde sahip çıktılar mı? Parlamenter demokrasiyi hiçbir zeminde korumadılar. Parlamenter demokrasinin Türkiye\’de kurulduğu 1950\’li yıllarda CHP ordu içindeki cuntacılarla birlikte Türkiye\’de darbe kışkırtıcılığı yaptı. Darbe kışkırtıcılığı üzerinden şehit Başbakanımız Adnan Menderes\’i idam sehpasına götüren bir zilleti yaşattılar” diye konuştu.

Daha sonra aynı dönemde İsmet İnönü\’nün darbe kışkırtıcılığı yaptığını, MHP\’nin öncülerinin Milli Birlik Komitesi\’nde yer aldığını, 12 Mart muhtırası yapıldığında eski CHP Genel Sekreteri Nihat Erim\’in başbakan olduğunu ifade eden Davutoğlu, 12 Eylül yaşandığında Bülent Ecevit\’in dahi CHPlilerin kendilerine ihanet ettiğini söylediğini, MHP\’nin ise o zaman “Biz hapisteyiz, düşüncelerimiz iktidarda” dediğini aktardı. Davutoğlu, 28 Şubat\’ta milli iradeye darbe vurulduğunda bu kesimlerin seslerinin çıkmadığını kaydederek, daha sonra 2007\’de TBMM\’nin kendi iradesiyle cumhurbaşkanı seçmek istediğinde e-muhtıraya desteğin CHP\’den geldiğini anlattı.

Başbakan Davutoğlu, “Bunlar parlamenter demokrasiye, milli iradeye hiçbir zaman sahip çıkmadılar” ifadesini kullandı.

“İstanbul\’da yüzde 60 demeye hazır mısınız?”

Salondakilere, sorular soracağını, net ve açık taahhüt istediğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Birlik siyasetini yüceltmeye hazır mısınız? Milli beraberliği, birliği tahkim etmeye hazır mısınız? Özgürlükleri, yeni sivil anayasayla güçlendirmeye hazır mısınız? Güvenliğimizi tehdit eden odaklara karşı saf saf, omuz omza durmaya hazır mısınız? Devletimizde adaleti hakim kılmaya hazır mısınız? Dünyada adaleti hakim kılmak için mücadele vermeye hazır mısınız? Devletimizi ve milletimizi kudretli, izzetli kılmaya hazır mısınız? Bütün bunların olabilmesi için milli iradeyi mutlak şekilde bu topraklarda egemen kılmak için 7 Haziran\’da İstanbul\’da bir destan yazmaya hazır mısınız? İstanbul\’da \’yüzde 60\’ demeye hazır mısınız? İstanbul\’da Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından bu yana yücelttiği bayrağı daha da yükseklere taşımaya hazır mısınız? Allah İstanbul\’u bizim yanımızdan hiçbir zaman eksik etmesin. İstanbul\’dan her zaman feyz, güç aldık. Allah yolumuzu açık eylesin.”

Davutoğlu, kongrede seçime tek aday olarak giren Selim Temurci\’ye başarılar diledi, Aziz Babuşcu\’ya teşekkür etti.

Davutoğlu, konuşmasını “Allah yolumuzu açık eylesin. Birliğimizi, özgürlüğümüzü, güvenliğimizi, adaletimizi, izzetimizi, kudretimizi ve emanetimizi daim ve kaim eylesin. Allah\’a emanet olun aziz İstanbullular” sözleriyle tamamladı.

Törenden notlar

\’\’Yeni Türkiye Yeni Güç\’\’ temasıyla Sinan Erdem Spor Salonu\’nda düzenlenen kongrede, partililer öğle saatlerinden itibaren tribünlerdeki yerlerini aldı.

Divan başkanlığını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu\’nun yaptığı kongrede, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından hazırlanan video klip gösterildi. Kongrede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan\’ın seslendirdiği Necip Fazıl Kısakürek\’in “Canım İstanbul” şiiri dinletildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile kongrenin yapıldığı salona, partililerin sevgi gösterileri ve alkışları eşliğinde giriş yaptı. Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, partilileri selamladı ve kırmızı karanfil attı.

Başbakan Davutoğlu\’nun tribünleri selamlayıp yerine oturmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kongrede, “Adım adım Anadolu” grubu folklor gösterisi” sundu. Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu gösteriyi ayakta alkışladı, folklor ekibiyle fotoğraf çektirdi.

Başbakan Davutoğlu\’nun konuşması sırasında “Yeni Türkiye\’nin mimarı vesayetçilere veriyor ayarı kim diye sorulunca Davutoğlu Ahmet Hoca” ve “Rotamız doğru rabıtamız tam” yazılı pankartlar açıldı. Davutoğlu, konuşması sırasında yapılan tezahüratlar üzerine “İstanbul\’u arkasına almış birinin baş eğmesi mümkün mü İstanbullular” diye sordu.

Davutoğlu, konuşmasının ardından AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve yeni il başkan adayı Selim Temurci ile el ele partilileri selamladı. Babuşcu, Davutoğlu\’na günün anısına plaket verdi.

Kongrede, daha sonra il başkanlığı seçimine geçildi.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AB Bakanı ve Başmüzarekeci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Ekrem Erdem, Mehmet Muş, Nureddin Nebati ve Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ve bazı milletvekilleri de katıldı.

İshak ALİM
Ak Parti Rize İl Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.