HAYATİ YAZICI
23 Mayıs 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu Buzlupınar Köyü’nde okudu. Orta öğrenimini Trabzon ve Erzurum İHL’nde tamamladı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapan Yazıcı, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde kamu görevine başladı. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimliklerinde bulundu.
Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı.
Adalet ve Kalkınma Partisi`nin kuruluş sürecinde yer alan Yazıcı, partinin Kurucu Üyesi oldu.03 Kasım 2002 seçiminde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Kasım 2002`den itibaren beş yıl süre ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.
Yazıcı, AK PARTİ’nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.
22. ve 23. Dönemde İstanbul, 24. Dönemde Rize, 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.
24 Haziran 2018 günü yapılan genel seçimde 27. Dönem Rize Milletvekili seçildi. 24 Mayıs 2016 tarihinden itibaren, Siyasi ve Hukuki İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır. Ailenin 5 torunu vardır.
OSMAN AŞKIN BAK
11 Ekim 1966 tarihinde İstanbul'un Üsküdar semtinde doğdu. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır. Aslen Rize Pazar Derinsu köyündendir. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden mezun oldu. İngiltere'de Nottingham Üniversitesi'nde işletme yönetimi ve endüstri mühendisliği alanında yüksek lisans, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktora yaptı.
Daha sonra özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalışmaya başladı. Bunun yanında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev aldı.
İstanbul Ticaret Odası meclis üyeliğine seçildi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak dersler verdi. Bunun yanında Kasımpaşa Spor Kulübü genel sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TFF Genel Kurul delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü genel sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptı..
12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi.
24. dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Sonbahar Genel Kurulu sırasında Bilim ve Teknoloji Komitesi Enerji ve Çevre Güvenliği Alt Komite Raportörlüğü’ne getirildi. TBMM Dışişleri Komisyonu sözcüsü ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesidir.
Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca-Farsça bilen Osman Aşkın Bak, evli ve dört çocuk babasıdır. Öte yandan Bak'ın çok sayıda makale ve bilimsel yayını bulunmaktadır.
MUHAMMED AVCI
1980 yılında Rize’de dünyaya geldi. İlkokulu Rize Atatürk İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Rize İmam Hatip Lisesi’nde, yüksek öğrenimimi ise Celal Bayar Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. 2004 yılında Amasya’da vatani görevimi tamamladıktan sonra ticarete atıldı. 
2009 yılında yapılan 3. Olağan Kongreyle AK Parti Rize İl Yönetim Kurulu’na seçildi. Bir dönem Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 4. Olağan Kongre ile birlikte Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine geldi.
Mart 2014 Yerel Seçimlerinde İl Genel Meclis Üyeliğine aday olmak için bu görevinden istifa ederek aday oldu. Yapılan seçimler sonucunda İl Genel Meclis Üyeliğine ve buradan da İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi. 
Bu görevinden ayrılarak yapılan 5. Olağan Kongrede İl Başkanlığına aday oldu ve seçildi.
18 Kasım 2017 tarihindeki 6. Olağan Kongrede tekrar İl Başkanı seçilen Avcı, 27. Dönem Milletvekiliği seçimi için istifa ederek Rize Milletvekili adayı oldu ve seçildi. 27. Dönem Rize Milletvekilliği yapan Avcı, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyeliği yapmaktadır.
Ayrıca Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölgesi  illerinden sorumlu Teşkilat Koordinatörlüğünü yürütmektedir.
Adalet ve Kalkınma Partisi | Rize İl Başkanlığı
Atatürk Caddesi Belediye Sarayı Kat:2 53100 Merkez / Rize
Tel : 0 (464) 213 01 84 , Fax : 0 (464) 213 01 85
Web Mail | Kod & Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem