Tarih : 11 Eylül 2019 Çarşamba 13:31Görüntüleme : 70
Yerinde Bir Dönüşüm Yaparak Alternatifleri Vatandaşımıza Sunacağız
AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı Rize Merkez’de yerinde bir dönüşüm yapacaklarını ifade ederek, kat yüksekliklerinin düşürülmesinden dolayı oluşabilecek mağduriyetleri giderme adına ise alternatif alanlar ürettiklerini ifade etti.

Kentsel Dönüşüm Belediye bloklarından başlayacak

Milletvekili Avcı kentsel dönüşümün Rize İçin çok önemli olduğunu belirterek, “Özellikle belediye bloklarından başlayan bir dönüşüm planlıyoruz.  En az hata ile bu işi yapmaya çalışıyoruz. Yakın bir zamanda buranın ihalesini gerçekleştirmek istiyoruz. Projemiz hazır Cumhurbaşkanımıza da gösterdik çok beğendi kendisi. Yatay bir mimari var, yüksekliği azaltıyoruz.“ dedi

Yeni çekim alanları

Milletvekili Avcı Yağlıtaş ve Salarha da yapacakları konutlarla alternatif oluşturacaklarını belirterek, “Öncelikle Yağlıtaş’ta bir acele kamulaştırma kararı aldık. Hem Yağlıtaşı doğru bir planla imar etmek istiyoruz hem de şehir merkezindeki dönüşüm alanlarında katlar düşürüleceğinden arta kalan daireler için vatandaşlarımıza teklifler götürmemiz lazım. Yağlıtaş’ta öncelikle arsa sahibi olan vatandaşlarımıza daireleri teklif edeceğiz. Yine Salarha da 500 konuttan oluşan Üniversitemizin Güneysu’daki konakları gibi bir site ve kent yaşamı inşa etmek istiyoruz. Oradaki daireleri de merkezdeki vatandaşlarımıza teklif edeceğiz.” dedi.

Sanayi’nin yerinde yeni bir şehir

Avcı, Sanayi sitesini de taşıyacaklarını belirterek, “Çiftekavakta bir sanayi vadisi inşa ediyoruz. Kamulaştırma çalışmaları yakında başlayacak. Sanayi sitesini oraya taşıyacağız. Yanındaki Meyve halini de oraya taşımak istiyoruz. Mevcut sanayi bölgesinde ÇAYKUR’un yüz dönümlük bir arazisi var orda o araziyi de hal ve sanayi sitesiyle birleştirerek burada yeni bir şehir inşa etmek istiyoruz.  1250 daire ve 200 iş yerinden oluşan muhteşem bir proje ortaya çıktı. Son derece güzel.” dedi

Biz yerine bir dönüşüm yapacağız

Yerinde bir dönüşüm yapacaklarını ifade eden Milletvekili Avcı, “Biz yerinde bir dönüşüm yapacağız. Bazı kat yükseklerinde eksilmeler olacak. Buradaki fazlalık olan katların hak sahiplerini mağdur edemeyiz. Dairelerinin değeri kadar ödeme yapabilir TOKİ başkanlığı. Bunu istemiyorsa vatandaşımız Yağlıtaştan bir konut verebiliriz veya Salarha’dan konut verebiliriz. Değerine göre vatandaşlarımız üstüne parası alınır. Bu takdir vatandaşımıza ait. Biz vatandaşımıza alternatif üretebilmek ve onları mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Daha önce karayolları eliyle yapılan kamulaştırmalarda mağduriyetler oldu orda vatandaşlarımıza alternatifler sunamadık. Ama biz bugün alternatiflerimizle vatandaşımıza gitmek istiyoruz. Biz yerinde bir dönüşüm yapmayı planlıyoruz.” dedi.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi | Rize İl Başkanlığı
Atatürk Caddesi Belediye Sarayı Kat:2 53100 Merkez / Rize
Tel : 0 (464) 213 01 84 , Fax : 0 (464) 213 01 85
Web Mail | Kod & Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem